V minulém článku jsem vám ukázal, proč vám pro rozhodování nestačí finanční účetnictví. Dnes si obě dvě účetnictví porovnáme z více pohledů, abyste věděli, jaké jsou mezi nimi rozdíly.
Pro koho je určeno?
Zatímco manažerské účetnictví je určeno výhradně pro interní uživatele, tak finanční účetnictví využívají kromě interních i externí uživatelé (např. banky, investoři a stát).
Je jejich vedení povinné?
Finanční účetnictví je povinné. Bez něj byste totiž nebyli schopni splnit svým zákonným povinnostem. Ale manažerské účetnictví vést nemusíte vůbec, je zcela dobrovolné.
Jsou nějak regulované?
V rámci finančního účetnictví musíte striktně dodržovat zákony, směrnice, vyhlášky a standardy. Manažerské účetnictví záleží jen a jen na interních uživatelích (např. manažerech).
Jakým směrem je orientované?
Finanční účetnictví je orientované na minulost
Jednou z účetních zásad je zásada oceňování v historických cenách. To znamená, že se majetek oceňuje v historických cenách a pokud by došlo v průběhu (let) k růstu cen např. vlivem inflace, tak na tyto změny není brán zřetel.
Podobně je to i u dalších položek, se kterými pracujeme. Do účetnictví se dostávají většinou až po té, co nastanou, nebo nastaly v minulosti (např. vystavíme odběrateli fakturu, přijmeme fakturu od dodavatele, apod.).
Manažerské účetnictví je orientované na budoucnost
Manažerské účetnictví je využíváno pro strategické rozhodování do budoucna. Z toho vyplývá, že i např. ceny jsou kalkulovány v budoucích cenách. To samé platí i o nákladech (a výnosech).
Jak dlouho trvá „účetní“ období?
Účetní období v rámci finančního účetnictví trvá (s drobnými výjimkami – např. v případě fúzí) 12 měsíců. Jde o kalendářní nebo hospodářský rok.
V rámci manažerského účetnictví máme mnohem větší variabilitu. Období může být i kratší např. čtvrtletí, měsíc, nebo i (tý)den. Je to jen na vás.
V jakých účtujeme měrných jednotkách?
Ve finančním účetnictví jsou všechny položky účtovány (převáděny) v českých korunách. Platí to i o cizích měnách, které jsou směnným kurzem převáděny na české koruny.
V manažerském účetnictví můžete využít libovolnou kalkulační jednici – např. kusy, litry, kilogramy, hodiny, kilometry, metry běžné, čtverečné a krychlové.
—
Rozdílů bychom našli více, tohle jsou asi ty nejzákladnější. Pojďme si spíše ty rozdíly ukázat v praxi. Přihlaste se k odběru mých e-mailů a již příště se budete umět zase o trochu lépe rozhodnout.
Pavel Semerád